AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Lectia numarul trei

In jos 
AutorMesaj
Mill Wake
Anul I
Anul I

Reputatie : 25
Data de inscriere : 06/11/2010
Varsta : 25
Localizare : Londra

MesajSubiect: Lectia numarul trei   Lun Dec 27, 2010 7:10 pm

Ma trezisem dis-de-dimineata.
-Oare cu ce sa ma imbrac eu aazi? Blugi cu un tricou, oare, sau o rochie gothica? Umm. Doamne. Ce mari imi sunt blugii! Cred ca am slabit destul de mult. Sa iau rochia.
Imi placeau rochiile pana la genunchi si negre. Erau comode si calduroase. Dupa ce m-am incaltat cu cizmele mele (bineinteles, UGG-uri. Celelalte nu erau DELOC comode) mi-am luat bagheta si am plecat spre clasa.
Spre uimirea mea, erau toti colegii mei. Aa, pardon, elevii. Elevi, colegi, acelasi lucru.
-'Neata, somnorosilor!
-'Neata, Mill.
-Predati lucrarile despre animale, acum, in liniste.
Dupa ce toti "somnorosii le predara" am luat pana in mana si am inceput sa corectez.
-Auziti aici: "Pisica este un animal ciudat, incuiat, cu un singur cap, cu patru picioare si o coada. Capul are doi ochi, o gura si un nas sub forma de bot.Pe corp se afla blana care se poate incalci usor. Pisica poate toarce. Este un animal de companie pe lumea incuiatilor." . Ce credeti?
Toti colegii incepura sa rada in hohote.
-Heeei! Faceti liniste, zapacitilor!
-Cine a scris asta, DOAMNA PROFESOARA WAKE?
-Accept sarcasmul. Nu as spune niciodata. Apropo. Cel care ai scris chestia asta ai tema suplimentara. Imi aduci o pisica la clasa si imi arati toate chestiile enumerate in testarea ta. Capul, picioarele, ochii, lalala.
<continuarea va apartine>

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral What a Face Like a Star @ heaven Suspect I love you No @ cyclops clown pirat tongue silent pale alien cat monkey pig rabbit bounce confused affraid Basketball cheers bom drunken Sleep sunny albino cherry santa rendeer farao king queen jocolor geek scratch study elephant flower afro lol!
Bleah Razz
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

Reputatie : 37
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 24
Localizare : Paris, Franta

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Lun Dec 27, 2010 8:29 pm

Am inceput sa rad in hohote la citirea lucrarii acelui evel! "Pisica este un animal incuiat?!" Hai, mai lasa-ma! Chiar m-am intrebat cine putea fi acel elev lipsit de educatie... [ ca sa nu spun prostul sau tembelul... cam acelasi lucru! ]
- Liniste! a strigat Mill la noi si ne-a facut semn sa facem.
Ne-am oprit din maimutarit. Parea ca voia sa ne spuna ceva important.
- Cine recunoaste ca a scris asta? Sa se ridice in picioare! Eu oricum nu voi spune in fata clasei, insa il voi chema dupa ore sa discutam.
In sala se facuse o liniste mortala. Acea persoana putea fi oricine. Nu mai stiam nimic. Nimic in afara de faptul ca eu nu scrisesem asta.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.fictionmagic.wordpress.com
Mill Wake
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mar Dec 28, 2010 9:58 am

-Deci...cine a scris?
Nimeni nu se ridica in picioare.
-Nimeni?
Elevii dadura din cap in semn ca "da".
-Am inteles. Il astept pe scriitor dupa ore. Alte lucrari. Sa vedem...
Am stat cam 5 minute, apoi am inceput sa citesc cu voce tare:
-Alta lucrare minunata: "Papagalul imita bufnita. Are o aripa mare si una mai mica. Cu aripa mare zboara si cu cealalta se ajuta la mers. Are un ochi mare si unul mic. Cu cel mare vede la departare si cu cel mai mic vede la apropiere. Are un cioc cu care isi prinde prada (soareci). Corpul este acoperit de perne pufoase care il apara de boli. Papagalul este un animal numit pasare." . Minunat, clasa! Minunat! Sunteti varza! Ce poate fi atat de greu?! Imi spuneti porcariile astea in TEME! Nici macar nu sunt lucrari! Stiti ce? Astazi o sa faceti 2 ore de Studiul Incuiatilor. Dupa ora aceasta luati masa si dup-aia veniti din nou in sala ca sa facem cursuri. Se pare ca nu stiti nimic. Va anunt ca o sa va dau ora urmatoare o tema. Desenati animalul vostru preferat pe baza minunatelor compuneri. Si o sa ii desenati cu creioanele, sa nu va asteptati ca accept magie. Creioane si carioci. Cine a scris aceasta lucrare va avea onoarea sa stea la masa profesorilor si sa le povesteasca tutror cum papagalul are un ochi mai mare si unul mai mic. Dar cum? Daca vrea sa se uite la un copac care e la un km distanta se uita sui la el? Doar cu un ochi? Copii, aveti o imaginatie foarte bogata! Are papagalul zoom la ochi in ziua de azi. Asa... Sa continuam lectia.

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Neutral What a Face Like a Star @ heaven Suspect I love you No @ cyclops clown pirat tongue silent pale alien cat monkey pig rabbit bounce confused affraid Basketball cheers bom drunken Sleep sunny albino cherry santa rendeer farao king queen jocolor geek scratch study elephant flower afro lol!
Bleah Razz
Sus In jos
Katherine Isabelle Koreea
Admin
Admin

Reputatie : 39
Data de inscriere : 04/11/2010
Localizare : Cannes, Franta

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mar Dec 28, 2010 11:06 am

Era atat de...amuzant.
Ma chinuiam sa nu rad pentru nu a face elevul sa se simta prost, insa nu puteam.
Cum puteai scrie ca papagalul are o aripa mai mare si una mai mica?! Si un ochi mai mare si unul mai mic?! Si simplul fapt ca pisica poate toarce?!!
O, Doamne! Cred ca am ras destul in ora aceea.
Eu am scris tot despre pisici. De fapt, despre pisicile persane. Insa nu am scris asa ceva.
Am scris despre pisica in sine si, cumva, sentimentele mele fata de ea.
In orice caz, sunt sigura ca as fi meritat 10 sau...9,54? Smile)
Oricum, de-abia asteptam sa stiu ce vom invata ora aceasta.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mileeshake.wordpress.com
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mar Dec 28, 2010 11:15 am

Pur si simplu muream de ras, insa stiam ca nu e momentul potrivit sa chicotesc. Cine stie daca ce scrisesem eu era corect? In fine, am incercat sa nu ma mai gandesc mult la asta.
- Acum sa mai recapitulam lectia cu animale! Si va rog sa nu mai scorniti povesti cu animale mutante! Chiar daca sunt din lumea Incuiatilor nu inseamna ca sunt niste ciuadatenii, ati inteles?
Toti am dat din cap.
- Si acum niste intrebari... poate asa va veti putea scoate un pic la lumina! continua Mill fara sa schiteze niciun zambet.
"Bine... bine... nu va fi asa de rau! Sunt doar niste intrebari amarate! Nu va fi asa de rau daca o sa te asculte pe tine! Calmeaza-te! Calmeaza-te, Jenny!"
- Si acum... cine sa fie "norocosul" pe care va trebui sa il ascult? intreba profesoara in timp ce toata clasa era muta si tremura.

Sus In jos
Mill Wake
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mar Dec 28, 2010 4:32 pm

-Perfeect. Sa vedem.Jenny. Jennifer.
-Da, Mill.
-Sa vedeem. Spune-mi ce este pisica.
-Aaa, pisica este un mamifer.
-Perfect.Ia spune tu pentru nota 5 care este perioada de gestatie la pisici. Adica intre cate zile se dezvolta animalul.
-Sigur nu stie. Mill e nebuna rau.
-Multumesc, spusesem eu cam enervata. Stiam ca Jenny va sti. Si inca multi copii vor sti.
-Intre 57 si 69 de zile.
-Perfect, Jennifer.
-Mersi, Mill.
-Nota 6. Care este punctul nervos al pisicilor?
-Coada.
-Asa. Nota 7.Care sunt cele mai cunoscute rase de pisici?
-Persanele, birmanezele si siamezele. Si angora turceasca. Aa, si Whiskas.
-Foarte bine. Nota 8. Care sunt animalele tale preferate si de ce?
-Pisicile.
-De ce?
-Sunt foarte prietenoase in principal si intelegatoare.
-Mai multe explicatii pentru un punct intreg?
-Nu cred ca mai am. Nu pot explica de ce imi plac pisicile. Doar pot spune ca le iubesc.
-Eu spun ca ai mai avea.
-Eu spun ca nu, spusese Jenny.
-Pentru nota 9.
-Asta inseamna ca mi-ai pus un punct intreg?
-Da. Nu ai argumente sa spui de ce iubesti un animal, doar...
-Yey.
-Unde am ramaas? A,da. Nota 9. Pisica cati pui poate face?
-Niciodata nu poate face un pui. Decat in cazuri foarte speciale si... ciudate. De obicei intre 2 si 7 pui. Dar sunt si cazuri in care depasesc. Acum doi ani a fost un caz cu 17 pui.
-Minunat. Acum, pentru nota 10. Sa vad cat de atenta ai fost cand am citit lucrarile.
Jennifer parea cam speriata. Sau mi se parea mie,poate.
-Asa. Ce a spus colegul sau colega ta despre blana pisicilor?
-Sigur nu o stie pe asta, spuse un geniu din clasa.
-Ba eu cred ca stie, i-am raspuns eu repede.
-Ca... este pufoasa?
-Mai gandeste-te. Ai 20 de secunde.
-Nu stiu.
-Eu cred ca stii, dar ai emotii.
Cele 20 de secunde trecura.
-Nu stiu, spuse Jenny.
-Mda, bine. 10, treci la loc.
-Dar nu am stiut o intrebare!
-Si? Ai stiut inca multe altele grele. Raspunsul era : "blana se incalceste".
-Aaa,da.
-Ti-am spus eu ca stii, dar ai emotii. Sa trecem mai departe. Alt elev!

Bleah Razz
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mar Dec 28, 2010 5:20 pm

Wow! Nu imi venea sa cred ca am stiut sa raspund la atatea intrebari! Tot timpul mi-au placut animalele din lumea Incuiatilor, insa niciodata nu mi-am dat seama ca stiu atat de multe lucruri despre pisici. Am mers usurata la loc, asezandu-ma la loc langa Izzy, care radia de fericire. Probabil ca se gandea ca daca eu am stiut va sti si ea.
- Altcineva? intreba Mill cu un zambet strengar pe fata.
Niciun sunet. De fapt, linistea provocata era chiar asurzitoare.
- Am intrebat: cine mai vrea sa raspunda? continua profesoara putin mai apasat.
Tot nimic. Bine, devenise enervant. I-am tras un ghiont lui Iz, uitandu-ma la ea cu fata de "Sunt sigura ca sti, trebuie doar sa te concentrezi!". Intotdeauna mergea.
- Pentru ultima data: cineva care vrea sa raspunda? Ca daca nu, o sa pun eu pe cine vreau!
Clasa a inmarmurit. Cred ca un elev de prin ultima banca mai avea putin si lesina, insa nu eram sigura. Nimeni nu a miscat un deget. Nimeni in afar de o persoana care a ridicat mana...
"Stiam eu ca poti sa o faci!" i-am spus eu privind-o cum se ridica in picioare.

Sus In jos
Mill Wake
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mar Dec 28, 2010 6:25 pm

-Asa, Izzy. Sa te vedem si pe tine. Scapa de emotii, te rog.
-Ok, Mill.
-Gata? Te-ai calmat? Nu musc pe nimeni.
-Asa crede ea, se auzi alta voce din clasa.
-Multumesc. Bine. Izzy. O sa te iau mai usor. Care este animalul tau preferat? Adica despre ce ai vrea sa te intreb.
-Cainii.
-Am inteles. Prima intrebare < dup-aia trecem pe note, asta e de testare >. Ce sunt cainii?
-Mamifere.
-Asa. Pentru nota 5. Ce inseamna cuvantul "mamifer"?
-Pai mamiferele sunt animalele care nasc pui vii si le alapteaza.
-Bun. Pentru nota 6. Care este rasa de caini care a aparut in filmul "Lassie"? Ma refer la rasa cainelui principal, asa zis. Stii filmul,da?
-Da, am auzit de el. Rasa este collie.
-Bun. Nota 7. Cand este fericit, ce face un caine?
-Pai. Se joaca, da din coada si latra. Dar altfel de latrat. Adica e scurt si vioi.
-Dar cand este nervos?
-Pai, nu da din coada, asta e clar. Maraie, latra, zgarie si musca.
-Ce fel de latrat?
-Mai lung. Si cateodata e ca un schelalait.
-Da, bine, bun. Pentru nota 9. Cat dureaza gestatia la caini?
-In jur de 63 de zile.
-Foarte bun. Acum pentru nota 10. Sa vad cat de atenti ati fost. Despre papagali. Cum era cu ochii papagalului in lucrarea colegului tau?
-Pai. "Papagalul are doi ochi. Unul mai mare si unul mai mic. Cu cel mare vede la departare si cu cel mic vede la apropiere".
-Extrem de bine. Ai 10 curat! Vezi ca se poate? Eu nu va musc. Doar ma gandesc ca o sa ajungeti in lumea Incuiatilor si va trebui sa va descurcati, fara sa afle aceia ca voi sunteti niste vrajitori. Incercati sa nu mai fiti impertinenti la ora mea si sa incercati sa invatati. Ati vazut doar, v-am ars lucrarile. Fac destule pentru voi. Deci va rog...
<continuarea va apartine>

Bleah Razz
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mar Dec 28, 2010 7:21 pm

- Deci va rog... incercati sa invatati mai mult! Sau macar straduiti-va! continua ea pe un ton cat se poate de prietenos.
- Da... da! Cine ar face cu adevarat asa ceva? Totusi! continua acelasi elev care a intrerupt-o pe Mill toata ziua.
Ok, se pare ca de data asta chiar a enervat-o. Ii arunca o privire fulgeratoare si, pentru urmatoarele 10 minute, se opri.
"Pfiu! In sfarsit a tacut din gura! Nu il mai suportam!" exaclama in soapta Izzy langa mine. "Si mersi pentru incurajari! Chiar ca nu a fost greu..."
- Deeci... daca tot te crezi asa de destept incat sa nu ma lasi sa vorbesc, atunci hai treci tu in fata si spune cate ceva despre papagali, domnule "Papagalii au doi ochi: unul mai mic si unul mai mare"! i se adresa Mill baiatului care o insultase toata ziua.
Acesta se ridica in picioare, fara sa isi ridice privirea. "Bine, asta va fi chiar foarte amuzant!" mi-am spus eu zambind malefic.

Sus In jos
Mill Wake
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mar Dec 28, 2010 9:02 pm

-Bun. Sa vedem, domnule.
Clasa incepu sa rada. Eram plina de draci. Dar totodata imi venea sa rad in hohote. M-am abtinut si mi-am mentinut furia pe fata. Ma cam enerva desteptu' ala.
-Puneti-mi intrebarile.
-Ce intrebari, domnule? Dumneavoastra le stiti pe toate!
-Pai asa este.
-Bine. Sa va vedem, maiestatea sa, domnul profesor de Studiul Incuiatilor. <am spus asta facand o plecaciune. desigur, clasa a inceput sa rada in hohote din nou>
-O sa vezi tu.
-Hai, uimeste-ma, papagal cu zoom la ochi si cu pene pufoase care il apara de boli.
Era un plod mare si gras. Vorbea mai mult din pene decat din gura. De fapt nu stiu daca avea gura. Era asa de umflat ca ii vedeai ochii ca niste capuse de papagal <daca exista asa ceva>.
-Asa. Dragi elevi, ma numesc Millene Wake...
Nu l-am lasat sa termine fraza ca am ridicat mana.
-Da, domnisoara.
-Domnule profesor, sunteti femeie? Sa stiu daca sa ma adresez cu "doamna profesoara".
-Cum iti permiti?mi se adresa el mie.
-Pai ati spus ca va cheama Millene Wake.
-Hahaha, nu accept sarcasmul la ora mea. Trei!
-Aha, multumesc frumos. Dar m-ati ascultat ca sa-mi puneti trei?
-Eee, domnisoara Wake, sunt sigur ca nu stii.
-De fapt cred ca nu stiti dumneavoastra ce intrebari sa imi puneti.
-Cum sa nu stiu?! Dati-mi un manual!
-Ati facut facultatea? il intreb eu. Deja clasa era moarta de ras. Cel putin Jenny era deja plansa la ochi.
-Se poate spune ca desigur.
-Asa, atunci de ce nu stiti ce intrebari sa imi puneti fara manual?
-Pentru ca stiu prea multa materie de ani mai avansati?
-Si eu stiu dintr-aia. Ia intrebati-ma.
-Ma duc la clasa alaturata sa vorbesc cu profesoara.Nu mai avem creta.
-Nu,nu,nu, domnule profesor. E placerea mea sa ma duc sa iau creta.
-Nu cred ca mai e nevoie.
-Aha. Mai departe. Hai ca vad ca aveti emotii la mine. Treceti la altcineva.
-Jenny Koreea. Ce e cainele?
-Haha. Un mamifer.
-Ce e un mamifer?
-Un animal care naste pui vii si ii alapteaza.
-Domnule profesor, dar nu ne predati? am intrebat eu cu o tona de ironie in voce.
-De cee? Azi este ziua ascultatului.
-Am inteles,Winfred. Treci in banca.
-Ai inteles ca sunt destept,nu?
-Nu. Am inteles ca trebuie sa iesim la un suc.
-La ora 5?
-Da. Perfect. Sa nu uiti manualele, caietele si pana. Apropo, pana sa fie de aia pufoasa de papagal cum ne-ai povestit tu noua. Si daca nu vii, iti pun 3 in catalog! Acum il trec doar in agenda.
Da. Clasa asta era pe burta. Nu,nu erau contipati. Doar radeau. Hihi...< continuarea va apartine>

Bleah Razz
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mar Dec 28, 2010 9:16 pm

Nu mai rasesem atat de tare de... nu stiu - cand m-am nascut?! Mill este cea mai amuzanta profa pe care am intalnit-o vreodata! Niciodata nu am crezut ca o ora ar putea fi atat de amuzanta. Insa nu era nimic fara Winfred. El a facut totul. El ne-a facut pe toti sa cadem din banci.
- Ok, copii! Cred ca am ras destul pe ziua de azi! spuse Mill aproape izbucnind intr'un hohot de ras.
- Bine... asta chiar a fost cea mai amuzanta ora din totdeauna! imi spuse Izzy aproape scapandu-si pana din mana.
- Mie imi spui? am intrebat-o eu sarcastica uitandu-ma amuzata la Winfred care mai avea putin si plangea. Insa nu de ras, ca noi. Cred ca voia sa planga cu adevarat.
"O merita cu adevarat - el a facut pe desteptu'!" am gandit eu si m-am intors la banca pentru un ultim suras strengar.
- Si... se pare ca mai avem doar 10 minute din ora! anunta profesoara uitandu-se fix in ochii lui Winfred care si-i lasa jos imediat.

Sus In jos
Katherine Isabelle Koreea
Admin
Admin

Reputatie : 39
Data de inscriere : 04/11/2010
Localizare : Cannes, Franta

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mar Dec 28, 2010 9:48 pm

Pfiu! Cea mai tare ora!
Mill parca mai vru sa intrebe ceva, insa nu intreba, ci ne dadu doar o veste proasta.
- Data viitoare dam test! spuse ea fericita.
- Din ce? intreba un elev.
- Ei, vrei sa stii si din ce? Oare ce am invatat noi pana acum? Nu imi mai pune intrebari ca imediat iei 3! Si sa stii ca pot pune asta! Cred ca stii deja! se enerva Mill.
Si, sincer, o intelegeam. Adica, copilul asta a comentat toata ora, ce Dumnezeu?!
- S-a terminat ora? intreba incet, un alt copil pe fundal.
- MDA! Vrei sa se termine?! intreba Mill. Ridica-te in picioare cand imi vorbesti!
Copilul se ridica tremurand.
- Nu, dragul meu, nu s-a terminat ora! Mai am tema de dat!
- Tema inainte de test?! Cine ar face asa ceva? intreba alt copil.
Doamne, copiii astia chiar nu-si pot tine gura?!
- Eu, draga! EU!
Insa Mill se calma deodata si de-abia asteptam sa stiu ce tema vom avea.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mileeshake.wordpress.com
Mill Wake
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mar Dec 28, 2010 9:48 pm

-Vreti sa va fac un cadou?
-Daaa,Mill!
-Da. Luati o foaie si scrieti o gluma. I le dam lui Winfred si sa le citeasca ora urmatoare pe cele mai haioase. Sa rada si el la masa. Sa nu stea suparat. Apropo, ai un zece la ora mea. Am ras pe cinste. Normal ca o sa te rasplatesc. Nu e asa, clasa?
-Daaaa!
-Mersi,Mill.
-De ce, ma rog? Am ras de am spart. Iar tu esti suparat. Deci ar trebui sa te rasplatesc. Si sa stii, e pe meritul tau!
-Multumesc mult.
-Acum scrieti repede glumele alea pana ii trec eu domnului Winfred nota in catalog si in carnet. Hai, repejor!
Intr-un minut erau asezate toate pe catedra, in ordine alfabetica.
-Felicitari, clasa! Acum pofta buna si ne vedem peste o ora si jumatate!
-Multumim si dumneavoastra la fel!

Bleah Razz
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mier Dec 29, 2010 9:52 am

Am incercat sa scriu cea mai amuzanta gluma posibila - sau cel putin cea mai amuzanta care mi-a trecut prin minte.
- Felicitari, clasa! Acum pofta buna si ne vedem peste o ora si jumatate! ne-a urat zambitoare Mill.
- Multumim si dumneavoastra la fel! i-am urat si noi inca chicotind.
Am inceput sa imi strang pana si pergamentul si mi le-am pus in geanta mea mare si gri.
- Stii ce? mi-a atras atentia Izzy, foarte vesela.
Am ridicat din spranceana.
- De abia astept urmatoare ora de dupa pranz, tu nu? mi-a spus iesind in viteza pe usa.

Sus In jos
Mill Wake
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mier Dec 29, 2010 10:30 am

La masa i-am vazut pe colegii mei razand la greu.Cred ca radeau din alt motiv. Macar eram fericita ca Winfred citea cu mare pofta glumele in timp ce manca. Jenny imi trase un ghiont in mana.
-Mill, stiai ca tu esti o nebuna? chicoti ea.
-Of, da, dar stiam ca sunt o nebuna in sensul rau. La asta te referi si tu,nu?
-Nu,nu,nuuu. Spuneam ca ai fost tare la fazele cu sucu' si cu "aveti facultate?" si altele.
-Jenny, nu mai fi politicoasa ca intotdeauna.
-Mill, Mill, Mill...
-Hei. Izzy, ce faci? Fericita?
-Oh, da. Aveam niste emotii. Te-am vazut pe tine super nervoasa si nici nu-mi mai gaseam cuvintele.
-Daca ma enerva Winfred...
-Oricum, fara el nu radeam asa de mult. Pe mine inca ma mai dor maxilarele si burta.
-Pe mine ma doare capul, impartasisem eu. Eram nervoasa si immi venea sa rad in hohote, dar trebuia sa imi pastrez nervii pe fata, asa zis. Si ma doare capu' acum. Ok, hai ca a trecut pauza. Sa mergem la sala de cursuri...<continuarea va apartine>

Bleah Razz
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mier Dec 29, 2010 12:29 pm

M-am ridicat de pe scaunul comod din Sala Unirii. Poate ca eram putin trista pentru ca ma desparteam de serbetul de caramel, insa urma cea mai tare ora: partea a doua. Mi-am luat geanta si am mers, sau, mai bine spus, am alergat spre sala de clasa. Mill era deja acolo, stand pe scunul de la catedra si mancand o ultima jumatate de mar ramas de la pranz. Eu si Izzy ne-am asezat pe locurile noastre de ora trecuta si am asteptat sa vina si celalalt sfert din elevi, care se pare ca inca erau tentati sa guste din siropul de vanilie. Dupa 5 minute toata sala era plina. Toti eram fericiti si zambeam incantati, pana si Mill si Winfred. Se pare ca i-au placut glumele noastre foarte mult.
De prin ultimele randuri se ridica o mana, aceeasi mana care s-a ridicat de atatea ori cu o ora inainte: Winfred.
- Da? Ce e? il intreba Mill pe baiat si ii facu semn sa se ridice.
- Despre ce va fi aceasta ora? Tot despre animale? intreba el putin stanjenit, insa nu mi-am dat seama daca era stanjenit pentru ca tocmai el vorbise sau pentru ca atatea perechi de ochi se uitau fix la el.
Mill statu un pic pe ganduri.
- Pai... incepu ea.

Sus In jos
Mill Wake
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mier Dec 29, 2010 3:22 pm

-Pai este vorba despre familii.
Clasa izbucni in hohote de ras.
-Hei! Clasa! Ia faceti liniste. Va dau test. Si nu il mai rup.
-Ooooh.
-Da, nu va mai ouati atata pe voi. Face-ti liniste o data. Winfred, ora asta vom vorbi despre familiile din lumea Incuiatilor. Pot incepe?
-Daaa, se auzira glasurile catorva elevi.
-Asa. Deci. Cum in lumea noastra, a vrajitorilor exista familii, asa exista si in lumea Incuiatilor. Va rog notati pe caiet titlul F.O.M.
-Ce inseamna "F.O.M."? Ma intreba Izzy.
-F.O.M. inseamna " The families of Muggles ". Hai,notati repejor...

Bleah Razz
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mier Dec 29, 2010 7:07 pm

"F.O.M." am inceput eu sa scriu pe hartie. Mi-am mai inmuiat o data pana in calimara cu cerneala si mi-am atintit ochii spre Mill.
- Cum ziceam, continua ea, in aceasta ora vom vorbi despre familiile Incuiatilor! Deci scrieti...
Am inceput sa insirui cuvintele pe pergamentul meu.
- Cred ca ora asta nu va fi la fel de amuzanta ca prima... imi sopti incet la ureche Izzy.
- Asta cred si eu... i-am raspuns intorcandu-mi capul spre fereastra putin prafuita.

OOC: Scuze pentru ca am scris asa putin... ma gandeam sa te las pe tine sa predai!

Sus In jos
Mill Wake
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Mier Dec 29, 2010 7:39 pm

-Asa. Deci familiile pot fi formate din. Lasati un alineat. 1: Mama, tata si copil sau copii si 2: unul dintre parinti si copil/copii. Bun. Ati scris?
-Mdaa.
-Asa. Hai ca nu mai am chef de predat. Va dati seama de-acum ca-s parinti si lalala. Mama se numeste tot mama, tatal tot tata si bunicii tot bunici. Totul e la fel. Vreo intrebare?
L-am vazut pe Winfred cu mana ridicata.
-Da, Winfred.
-Da' nu se pun in calcul si famiile cu 3 sau mai multi parinti?
Mna, clasa incepuse sa rada din nou.
-Da, domnule Winfred. Este o intrebare geniala. Si foarte perspicace. Mai bine iesi afara.
-Bine, am tacut.
-A,nu, iesi afara. Sa-mi spui cate grade sunt.
-Am inteles...
Dupa ce m-am asigurat ca Winfred a iesit din clasa, am inceput din nou sa vorbesc.
-Cum am mai spus. N-am chef sa predau si nici n-am ce...

Bleah Razz
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Joi Dec 30, 2010 11:13 am

Fara lectie de predat, fara cerneala ramasa in stilou, fara Winfred... Hm, poate o combinatie destul de geniala, dupa parerea mea. Mi-a venit in minte ceva, asa ca am ridicat mana.
- Da, Jenny? imi facu semn Mill sa ma ridic.
- Aaa... Restul lectiei va trebui sa il luam din carte? am intrebat fara sa ma uit la figurile din spate care imi faceau semn sa tac.
- Nu, va voi mai povesti eu cate ceva si, daca vreti voi, puteti citi suplimentar alte date, veni raspunsul profesoarei si m-am asezat la loc.
Un avion de hartie, cum nu mai vazusem pana acum, asemanator cu cel din lumea Incuiatilor, veni spre mine. Pe aripa lui stanga era scris un mesaj: "Data viitoare cand iti vine prin cap alta idee sa nu mai incerci sa ne bagi in bucluc!". Mi-am intors capul - prietenul lui Winfred a inceput sa se strambe la mine. Noroc ca Mill l-a vzut la timp.
- Tinere... incepu ea nervoasa.

Sus In jos
Mill Wake
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Joi Dec 30, 2010 9:04 pm

-...Ia mai repede foaia aia si citeste cu voce tare.
Ingaima el cateva sunete asemanate cu un buhai.
-Poti sa vorbesti clar si sa nu mai bombanesti asa?
-Mnu.
-Bun atunci. Du-te afara, cheama-l pe Winfred, apoi stati la colt in fata clasei. Unul intr-un colt, altul in alt colt.Clasa incepuse din nou sa rada. Radeau din orice. Hei, clasa! Nu va mai hahaiti atat. Faceti liniste o data...

Bleah Razz
Sus In jos
Mill Wake
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Vin Dec 31, 2010 7:43 pm

Dupa vreo 30 de minute s-a incheiat ora, i-am trimis pe cei doi "coltari" la loc si le-am dictat tema.
-Bun. Pentru data urmatoare aveti de scris despre familia voastra. Maxim 40 de randuri.
-Mill, ce dracu' vrei sa scriem in maxim 40 de randuri?ma intreba Winfred.
-Eu dracu' vreau sa aveti imaginatie si sa scrieti cat mai multe. Daca nu puteti, atunci macar 5 randuri.
-Mda, bine, imi raspunse Winfred.
-Draga Winfred, uite cum sta treaba, la ora mea ridici mana, daca nu primesti 2 luni de detentie. Si nu cu orice profesor, ci cu mine. O sa fiu ca un cosmar al tau daca nu ridici mana si daca mai vorbesti mult si prost.
-Am inteles, Millenica.
-2 luni de detenie.
-Hai,maai,Mill!
-3 luni. Daca mai scoti vreun sunet, iti dau 4 luni.
-Am inteles, spuse Winfred.
-Ne vedem dupa ore. Ati vazut, da?Daca sunteti cumintit, sunt si eu de treaba, daca nu, va dau detentie. Strangeti-va caietele si fugiti. Sa aveti o zi buna! La revedere!
-Pa,Mill!
Mi-am luat geanta dupa mine si am plecat nervoasa spre sala de detentie.

Bleah Razz
Sus In jos
Mill Wake
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   Vin Dec 31, 2010 7:47 pm

LECTIE TERMINATA.

Bleah Razz
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lectia numarul trei   

Sus In jos

Lectia numarul trei
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Scoala Beauxbatons :: Orele de Curs :: Studiul Incuiatilor-
Mergi direct la: