AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

O camera secreta si o aventura de neuitat

In jos 
AutorMesaj
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

Reputatie : 37
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 24
Localizare : Paris, Franta

MesajSubiect: O camera secreta si o aventura de neuitat   Lun Noi 08, 2010 6:52 pm

Veneam de la masa si voiam sa mai cercetez coridoarele - de cand sunt mica mi-a placut sa descopar lucruri noi. Asa ca m-am aventurat prin scoala, nestiind ce voi gasi hoinarind prin toate holurile uriase ale ei.
Toate clasele pe langa care treceam pareau obisnuite, fara nimic deosebit. Pe toate scria numele salii [ pe absolut toate! ].
Am citit "Aparare Contra Magiei Negre" "Biblioteca" "Transfigurari"... foarte multe nume care mi-au adus aminte de orele mele de aici. Pana cand am ajuns in fata unei usi pe care nu scria nimic. Era pusa doar o tablita alba, insa pe care nu scria nimic. M-am gandit ca e un moment numai bun pentru explorare. Asa ca am intrat inauntru.
Habar nu aveam ce urma sa se intample acolo...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.fictionmagic.wordpress.com
Heather Dianne Andrews
Admin
Admin

Reputatie : 33
Varsta : 23
Localizare : Anywhere.

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Lun Noi 08, 2010 6:57 pm

Zburdam pe holurile scolii , cantand.
"I used to stand so taal, I used to b.."
M-am oprit si din freodat , si din sarit. M-am dat mai in spate.
Era pentru prima oara cand vedeam o sala de clasa fara nume. Mi-am 'strambat' expresia fetei si m-am asigurat ca nu ma vede nimeni. Stiam ca nu aveam voie acolo. De fapt eram sigura. In partea din stanga a mea , trecea doar un elev care plangea in hohote.
"Mm..ma..mma.." spunea el printre suspine.
Am pufnit in ras si mi-am scuturat capul.
"Ce copil!" am exlcamat.
Apoi , am apasat pe clanta usii. Era o sala de clasa absolut normala. Banci,catedra,tabla si tot ce se poate gasi intr-una. Am vazut-o pe Katherine si m-am dus langa ea.
"Buna,Kath!" am spus ranjind.
"Buna , Dianne." raspunse ea.
"Ce te-a duce pe-aici?" am intrebat.
"Curiozitatea..."
Am aprobat din cap vesela.
Nu aveam nici o idee despre ce se va intampla acolo.

For a while,if yoz don't mind,let me be myself.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://yoana-paradise.hi5.com
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Lun Noi 08, 2010 7:52 pm

Am vazut-o pe Dianne si am salutat-o. Apoi ne-am hotarat ca trebuie sa stim ce se petrece in aceasta camera ciudata. Era mult prea bizar ca sa ma lipsesc!
Am inaintat prin marea sala [ chiar era maree!! ]. Arata ca o sala obisnuita de clasa, cu multe banci si scaune. Doar un singur lucru o deosebea de celelalte clase [ in afara de numele ei misterios - care nici macar nu exista ].
In spatele ei se afla o oglinda, una mare si decorata frumos.
- O oglinda?! a exclamat Dianne. Oglinzile nu ar trebui sa isi aiba locul in Camera Oglinzilor?
- Asta cred si eu... mi se pare foarte ciudat! Hai sa ne uitam mai bine!

Sus In jos
Rachel Alecia Bilson
Anul I
Anul I

Reputatie : -2
Data de inscriere : 08/11/2010
Localizare : Anglia

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Mar Noi 09, 2010 8:15 pm

Era 18 si, dupa masa, toti ar trebui sa fim in casele noastre.
Am auzit un zgomot ciudat pe hol chiar cand vroiam sa intru in casa mea.Am inaintat pana ce am ajuns la o usa fara nume de unde se auzeau vocile.
Am intrat speriata.Dar m-am bucurat sa le vad pe Katherine si pe Dianne.
-Voi erati!!am exclamat. Ce se intampla aici??
-Buna Alice. Eu si Katherine am gasit aceasta usa fara nume,si eram foarte curioase. Seamana cu o sala de clasa dar aceasta oglinda schimba totul.
-OMG!
-Stiuuu..spuse Katherine.
-Trebuie sa facem ceva!!! Aceasta oglinda, impodobita cu flori, este un adevarat...[nu gaseam cuvantul potrivit, atat de ciudat era].
-Mister,Alice! imi continuase Katherine propozitia.
-Da, asa e..spuse si Dianne
-Ce trebuie sa facem in legatura cu asta??am intrebat.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Tania K. Awefullus
Anul II
Anul II

Reputatie : 12
Varsta : 20
Localizare : London

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Mier Noi 10, 2010 8:38 pm

-Nimic.
-De unde ai aparut???striga Dianne.
-Am gasit locul asta imediat dupa ore si m-a-m gandit sa ma holbez in oglinda pana mi se face somn.
-Asta e.....[incepu Alice]
-Ciudat!!completa Kath.
-Faceti cunostinta cu Tania! lol!
-Stai putin...cum adica nimic?Ar tebui sa facem ceva!exclama Alice
-Nu stiu...m-am gandit pana acum si nimic nu e posibil:nu poate pluti,nu isi poate modifica structura....e inutila.
-Ar fi ceva....ne ilumina[cineva sa completeze] sunny flower

XOXO,
Tania
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Joi Noi 11, 2010 3:53 pm

Tania avea dreptate. Oglinda chiar ne ilumina. Intr-un fel sau altul din ea iesea o lumina albastra verzuie. Ma holbam la reflexia mea din ea. Pana la urma mi-am dat seama ca era una chiar foarte speciala, asa ca am vrut sa o cercetez cu mai multa atentie. Mi-am apropiat pana de oglinda si mi-am dat seama ca din ea iesea o energie ciudata, de parca ar fi fost vie, sau asa ceva.
- Uite cum facem! am exclamat eu. Alice, tu stai de paza! Dianne si Tania, noi vom incerca sa atingem oglinda. Mi se pare ca ceva nu e in regula cu ea...
- Pai... eu... daca se intampla ceva? a spus Tania incet.
- Nu e nimic daca nu vrei sa mergi, adica nu te obliga nimeni! a raspuns Dianne.
- Da... cred ca mai bine as ramane de paza cu Alice.
M-am uitat o secunda la prietena mea. I-am citit infiorarea pe chip. Ne-am tinut strans de mana si ne-am apropiat de obiectul misterios. Insa ceva incerca sa ne indepartam. Parca acea energie devenea tot mai puternica. Cineva sau ceva nu voia ca noi sa aflam secretele din aceasta camera...

Sus In jos
Rachel Alecia Bilson
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Joi Noi 11, 2010 7:47 pm

-Nu atingeti oglinda! Poate fi periculos! Mai bine nu va apropiati,am spus.
M-am uitat la ceas..era ora 23:55.
-E aproape 00:00. Mai bine asteptam ,poate la aceasta ora [00:00], va iesi ceva miraculos,am dedus.
-Alice are dreptate.Mai bine asteptam,era de acord Dianne.
Si chiar aveam dreptate..o silueta incerca sa iasa.
-Auziti ce spune? Spune "Nu va apropiati"..Oh,doamne!!a exclamat Kathy.
Era periculos..dar nu ne-am dat batute..am continuat sa aflam ce se intampla...
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Vin Noi 12, 2010 2:20 pm

Hey! Ceva chiar iesea din oglinda! Era o silueta translucita, cu tenul palid si cu ochii de un albastru atat de deschis incat parca erau albi.
- O... fantoma?! a dedus Dianne.
- Cred ca da! Si spune sa nu ne apropiem! Fetelor, e miezul noptii! am spus eu.
Trei perechi de ochi s-a intors spre mine.
- Nu intelegeti? La ora asta ar fi trebuit sa fil in patul nostru. Daca afla doamna Maxime?
La asta nu m-am gandit pana atunci.
- Si ce mai asteptam? a intrebat Alice. Sa mergem!
Am alergat in viteza catre usa.
- E inchisa! am strigat eu, tremurand de frica.

Sus In jos
Heather Dianne Andrews
Admin
Admin

Reputatie : 33
Varsta : 23
Localizare : Anywhere.

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Mar Noi 16, 2010 3:18 pm

"Nu poate fi inchisa!" am exclamat.
"Incearca!" adauga Katherine.
M-am apropiat de usa si am inceput sa trag de ea. Era blocata.
"Ai dreptate.." am continuat.
"Ce facem?!"
Atunci imi veni in minte o idee. Poate puteam deschide usa.
"Alohomora!"am rostit.
Dar nu se intampla nimic. M-am apropiat din nou de oglinda. Acum avea culoarea verde-albastra si parea sa fie lichida. Am apropiat un deget de ea, dar atunci , am observat cum iesi un pitic din ea. Prima oara am vrut sa rad,dar mi-am amintit imprejurarile in care ma aflam , asa ca zambetul mi-a disparut brusc de pe fata.
"Cine esti?!" intreba Katherine.
Piticul se apropie de noi.

OOC: as vrea sa continuam topicul doar eu si Katherine =]

For a while,if yoz don't mind,let me be myself.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://yoana-paradise.hi5.com
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Mar Noi 16, 2010 5:12 pm

Usa era inchisa si un pitic mic si ciudat iesea din oglinda.
- Cine esti? l-am intrebat eu sfioasa.
Piticul si-a dres glasul si a inceput.
- Nu conteaza acum cine sunt eu, conteaza de ce va aflati voi aici! a spus piticul "fara nume".
Am incremenit. Chiar daca era un pitic [ si chiar era mic - avea maxim un metru inaltime ] imi inspira teama, insa nu stiu exact de ce. Avea o barba mare si carunta, ochii mici si bulbucati, parca iesiti din orbite, de un albastru atat de deschis incat parca nu avea deloc pupila.
- Cum putem scapa de aici? a intrebat infiorata Dianne. Exista si alta cale de scapare?
- Aaa... nu stiu... poate ar mai trebui sa incercam usa?! am sugerat eu, dar in zadar. Usa nu voia sa se clinteasca.
Am mai asteptat cateva secunde, sperand ca ceva miraculos sa se intample. Insa nu s-a intamplat nimic. Doar ca piticul inainta spre noi [ si sincer asta ma infiora foarte tare ]. Din oglinda au inceput sa iasa lumini orbitoare. In acel moment nu credeam ca se putea intampla ceva mai ciudat, totusi se pare ca ma inselasem...

Sus In jos
Tania K. Awefullus
Anul II
Anul II

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Mier Noi 17, 2010 5:27 pm

Ooc.:Dianne,nu e corect!Eram si noi in poveste...si Kath,personajul meu nu e unul fricos.Eram gata de aventura oricand.Sperand ca am aprobarea voastra,hai sa continuam ca si cum eu eram prezenta(action!!!).
Stateam nemiscata intr-un colt din momentul in care a aparut acel pitic.El se indrepta catre Dianne si Kath care se tineau strans de mana.Oare ce le va face???
Incercand sa le scap de el am tipat:
-Haide sa incercam oglinda!Poate nu scapam de pedeapsa,dar scapam de acest pitic!
Sper ca nu ne stie limba......
Toate incercam sa ne ferim de lumina orbitoare.
-Buna idee!La 1,Kath!striga Dy. 3,2,1!
Au ajuns langa mine.
-Acum ce?intreba Kath speriata.
-Acum mergem!

XOXO,
Tania
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Mier Noi 17, 2010 6:45 pm

Eram langa Tania si Dianne, inlemnite si ele de spaima. Sinura noastra sansa, dupa parerea mea, era sa intram in oglinda.
- Intram? am intrebat suspicioasa.
- Nu avem oricum nimic mai bun de facut! a spus pe un tot concret Tania.
- Atunci hai! a strigat Dis pre noi.
Tinandu-ne de mana am intrat in acea oglinda, netinand cont nici de lumina orbitoare, nici de piticul ala ciudat, nici de sansele foarte scazute pentru a nu intra in bucluc.

OOC: scuze pentru ca am scris asa putin... si pentru mine nu conteaza daca ar continua si Tania povestea! Decideti voi, mie imi e indiferent...

Sus In jos
Rachel Alecia Bilson
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Mier Noi 17, 2010 7:56 pm

-Heyyy..stati..vin si eu in oglinda!!am strigat.
Fara sa mai astept le-am ajuns si am intrat toate..
Oglinda..iti da fiori..era foarte ciudat si luminos..
Era singura solutie de a scapa de pitic..dar atunci am ajuns intr-o incapere cu mult mai multi pitici...din fericire nu se apropiau de noi..ne analizau..
-Uite o usa..zari Dianne.
-Hai sa incercam sa o deschidem..spuse Kathy.
Ne-am repezit la usa..dar ceva ne oprise..

OOC: Eram si eu in poveste..scuze ca am scris asa putin Very Happy
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Joi Noi 18, 2010 3:08 pm

In lumea de dincolo de oglinda se aflau si mai multi pitici, unii care semanau extrem de bine cu cel intalnit mai devreme: erau foarte scunzi, cu parul carunt, cu fruntea ridata si cu o privire ingrozitor de stearsa. Am vazut apoi o usa [ dupa parerea mea era destul de suspecta, insa nu aveam nimic de pierdut, nu? ]. Era o usa aproape obisnuita - adica era pentru oameni de inaltimea noastra, nu pentru pitici, era facuta din lemn, avea un model dragut [ ciudat e ca si oglinda avea acelasi model... ], avea vizor... insa ii lipsea un singur lucru: o clanta.
- Sa deschidem usa? am spus eu. Dar e absurd! Nu putem sa o deschidem!
- Poate vom afla mai multe daca ne uitam prin vizor... a sugerta Dianne.
Insa noi nu observasem un singur lucru. Atunci cand am intrat prin oglinda un fel de portal ne-a adus pana in "Camera Piticilor" [ sau cel putin eu asa o numisem ]. Dar acel portal se facea din ce in ce mai mic... si mai mic... si mai mic...
- Hey! exclama infiorata Tania. Portalul! Se inchide!
Am alergat repede spre el. Totusi a fost prea tarziu. Eram blocate acolo - poate chiar pentru totdeauna.

OOC: scuze, dar de acum as vrea sa nu mai vina nimeni cu idei atat de tampite - adica o usa intr-o lume plina cu pitici?! Nu prea are sens...

Sus In jos
Tania K. Awefullus
Anul II
Anul II

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Joi Noi 18, 2010 8:55 pm

-O,nu!O,nu!O,nuuuuuuuuuuuu!!!!am strigat toate.
-CE FACEM ACUUUUM????tipa Alice.
-Calmati-va!!striga Dianne.
-Cum sa ne calmam???se agita Alice.
-Simplu.raspunse Dianne.
-Intradevar!accepta Kath
-Continuatiiiii....se calma Alice.
-Cel mai bine ar fi sa ne calmam,sa ne purtam normal si sa gandim cat mai atent.
In primul rand,nu ar trebui sa tipam la noi,nu vrem sa spunem lucruri pe care sa le regretam.In al doilea rand,haide sa ne asezam in pozitia Lotus si sa ne gandim la o campie cu lavanda.
-Faci yoga???se mira Dianne.
-Nu.Karate Capoeira !rad eu.
-Aaaaaaaa....daaaaaa...hai sa incepem planul! spun ele asezandu-se.
Dupa 5 minute:
-A adormit cineva?intreba Kath.
-Nuuuuuuu...raspundem noi in cor.
-Bun.Are cineva o idee?intreb eu in timp ce un grup de pitici s-a adunat sa se holbeze.

XOXO,
Tania
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Sam Noi 20, 2010 3:51 pm

Hm... cred ca Yoga [ sau Karate sau ce o fi... Very Happy ] a inceput sa funcioneze. Adica, de exemplu, eu niciodata nu as fi putut fi calma intr-o astfel de situatie - as fi inceput sa tip sau sa dau cu pumnii in cineva [ tipic mie Smile ]. In schimb, dupa acele 5 minute de liniste si pace, m-am simtit chiar relaxata.
- Aaa... am inceput eu, de ce se uita piticii aia enervanti la noi? Ma seaca... Razz
- Nu imi mai baga in seama, Kath! a incercat Dianne sa ma linisteasca. Deci... hai sa continuam sa ne gandim la un plan. Ce ziceti? Vreo idee?
Liniste.
- Nici macar una mica? a continuat ea.
Niciun sunet.
- Hai ma, accept si ideile alea ciudate cu haine zburatoare sau cu samurai - doar spuneti ceva! Va rooog! What a Face
Iarasi liniste.
Incepea sa fie enervant.
- Hm... am ridicat eu un deget, ce ar fi daca am face o vraja. Nu stiu exact ce vraja anume - nu sunt prea buna la memorat atatea chestii. Dar poate stiti voi! Ceva de genu' poate... aaa... Ducus In Camerus! Sau Inapoius La Scoalus! am sugerat eu zambind.
- Kath, doar punand "us" la sfarsitul tuturor cuvintelor nu se face o vraja! mi-a spus Dianne amuzata.
- Dar are dreptate! Putem sa ne gandim la o vraja! a sugerat Alice. Tania, tu stii vreo vraja?
A ramas pe ganduri. In mintea mea se dadea o lupta crancena. Oare nu exista nicio posibilitate de a ne intoarce la Beauxbatons? Sau oare noi chiar eram intr-o camera din scoala? Mi-am adus apoi aminte de acea usa ciudata. Avea un vizor - deci puteam sa ne uitam si sa vedem ceea ce e dincolo de usa fara clanta.
M-am apropiat incet de usa si m-am uitat pe vizor.
- Wow! Nu imi vine sa cred! am exclamat eu mirata.
- Ce e? Ce s-a intamplat? m-au intrebat speriate prietenele mele.
Au privit si ele pe rand prin deschizatura din sticla.

Sus In jos
Tania K. Awefullus
Anul II
Anul II

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Sam Noi 20, 2010 6:36 pm

"Ma bucur ca totul imi iese mai bine de cand fac karate!"ma gandesc eu.
Kath vazu ceva prin vizorul USII ,grabite am vrut si noi sa aflam ce alta noutate se afla dupa ALTA USA.
Si chiar era o noutate!In mijlocul camerei conectat cu tavanul era un vas transparent in care era un lichid albastru...ca apa stralucind cumva...alaturi era o cada plina cu acest lichid magic.
In partea dreapta era o usa.O alta usa!!!
-Wait...what???Se filmeaza parodia dupa Holy Water aici,sau ce???tip eu disperat de speriata...si amuzata.

XOXO,
Tania
Sus In jos
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   Sam Noi 20, 2010 7:16 pm

"Prea multe usi! Prea multe usi! Ce nu inteleg astia ca sunt PREA MULTE USI!" ma gandeam eu terifiata de numarul usilor din acea lume. Ceea ce am vazut prin vizorul usii era ciudat, insa nu mai ciudat decat ceea ce urma. Noua descoperire extraordinara pe care am facut-o [ adica cealalta usa... ] era aproape la fel de ciudata ca si prima: avea clanta, era din lemn - nimic ciudat, dar nu avea vizor.
- Sa intram chiar daca nu stim peste ce vom da? a intrebat Di putin suspicioasa.
- Pai... cred ca nu avem nimic mai bun de facut! am spus eu si am deschis usa.
Nu imi venea sa cred. Acea usa ducea in Beauxbatons, unde, mai precis - in Sala Unirii.
- Suntem... suntem... suntem... suntem... a inceput sa se balbaie Alice.
- Da! Chiar suntem salvate! a exclamat fericita Tania.
- Acum ne ducem la Maxime? Adica, pardon, la doamna Maxime? a intrebat Dianne.
Nu cred ca era o poveste tocmai normala, insa camera in care am intrat prima data nu era de pe niciun coridor interzis, si am intrat acolo pe la 6 seara - nu exista nicio interdictie pentru asta.
- Chiar daca ar vrea nu CRED ca ar putea sa ne exmatriculeze! a sugerat Tania.
In acel moment chiar nu imi mai pasa daca urma sa fim pedepsite cateva saptamani. Eram toate in siguranta - si asta era cel mai important.

Topic closed

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: O camera secreta si o aventura de neuitat   

Sus In jos

O camera secreta si o aventura de neuitat
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Scoala Beauxbatons :: Holurile Scolii-
Mergi direct la: