AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Legenda Scolii Beauxbatons

In jos 
AutorMesaj
Katherine Isabelle Koreea
Admin
Admin

Reputatie : 39
Data de inscriere : 04/11/2010
Varsta : 25
Localizare : Cannes, Franta

MesajSubiect: Legenda Scolii Beauxbatons   Mier Dec 29, 2010 2:09 pm

OOC: Aici este legenda scolii, scrisa obligatoriu de cei patru admini [ Katherine Isabelle Koreea; Jennifer Helena Koreea; Caroline Andrews; Heather Dianne Andrews ]. Prezentarea va fi la persoana a treia. Niciunul din personajele noastre nu va participa in acest topic. Pura legenda.

~

A fost odata ca niciodata un tanar baiat pe nume Mark Malar. Era un copil bine-crescut, cu parul castaniu cret si ochii albastrii. El era un baiat simplu, fiu al fauritorului de baghete Mariane Malar. Mama sa, din pacate, murise la nasterea unicului sau copil.
Visul lui Mark era sa devina un mare vrajitor, sa poata sa ajute oamenii. Pentru asta, el trebuia sa mearga la Hogwarts, unde a fost si acceptat.
Intr-o zi, Mark a mers cu tatal sau la munca, pentru a-si alege bagheta. In ziua respectiva multi copii care mergeau la Hogwarts veneau la magazinul tatalui sau, deoarece era printre cele mai bune in lume. Asa isi putea face noi prieteni.
- Tata, spuse Mark in acea zi, eu ce bagheta voi avea? As vrea una...
- Mark, incepuse tatal sau, stii doar ca bagheta te alege pe tine, nu tu pe bagheta.
- Dar tata, eu sunt un copil simplu. Nu vreau o bagheta jerpelita.
- Dragul meu, nicio bagheta facuta de mine nu este jerpelita, stii asta.
- Da, tata.
Mariane isi lasa fiul sa se uite la toate baghetele, pentru a fi ales de catre una.
Si o vazu. O bagheta simpla, cum nu vroia. Insa, chiar daca spunea ca nu o vroia, o vroia. Era din lemn pur, fara nicio interventie.
- Tata, ce bagheta este aceea? Cred ca ne-am ales reciproc.
- Oh...Aceea este bagheta Invingatorului. Am creat doua din acestea. Sunt facute din lemn de paducel, o pana de dragon, 2 fire de par de unicorn si o pana de pheonix. Este printre cele mai puternice din tot magazinul. Cum de ai ales-o?
- Tata, nu tu spuneai ca bagheta ma alege pe mine? Eu simt o conexiune.
- Atunci, ia-o in mana. Incearca o vraja. Uite, vraja de chemare. Te-am invatat cum se face.
- Bine, tata.
Mark misca bagheta, urmand sa pronunte cuvintele pentru vraja.
Insa nu putu.
Cum atinse acea bagheta, fluturii din stomac incepusera sa zboare, parul sau ciufulit incepu sa alerge pe capul sau, iar in jurul copilului era o aura, pura, ca cea a lui Dumnezeu.
- Aceasta este aleasa, spusera atat Mark, cat si Mariane.
Dupa aceea, Mark a mai stat la magazinul tatalui sau, deoarece vroia sa vada ce copii mai vin si, mai ales, ce baghete ii aleg.

Au trecut multi copii, cunoscuti si necunoscuti. Insa ce a fost cel mai interesant a fost cand a venit Marie Poufy, o tanara de varsta lui Mark, cu parul balai in bucle, ochii verzi, purtand o rochie verde cu crinolina.
Fetita era foarte bogata, tatal ei era Ministrul Magiei de ani buni.
Bagheta ei s-a intamplat sa fie chiar bagheta lui Mark, numai ca era cealalta.
Mariane le-a numit baghete cu miez geaman. Au fost primele de-atunci. Si acum sunt foarte rare, insa acum exista mai des.

P.S. Drake Salzator apare mai tarziu, cei doi il intalnesc la Hogwarts. Era un baiat snob, cu fata rotunda [insa nu era gras] si parul slinos lins intr-o parte.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mileeshake.wordpress.com
Jennifer Helena Koreea
Admin
Admin

Reputatie : 37
Data de inscriere : 05/11/2010
Varsta : 24
Localizare : Paris, Franta

MesajSubiect: Re: Legenda Scolii Beauxbatons   Mier Dec 29, 2010 7:00 pm

Asa Mark si Marie au ramas prieteni. Insa nu unii din aceia care se uita si nu mai tin legatura dupa cateva luni - cei doi au ramas cei mai buni prieteni toata viata. Si nu va puteti inchipui cat de fericiti au fost amandoi cand au aflat ca vor merge impreuna la aceeasi scoala - Hogwarts, Scoala de Magie Farmece si Vrajitorii.
Pana la urma veni ziua mult asteptata de Marie si Mark - prima zi de scoala. Cei doi au intrat impreuna pe peronul 9 si 3/4, asteptand trenul care urma sa ii duca spre scoala pe ei si pe ceilalti tineri vrajitori. Inimile lor bateau intruna atat de tare incat aproape li se spargeau in piept. Toate bune si frumoase, pana cand si-au dat seama ca puteau sa se desparta. Si acela a fost cel mai oribil gand pe care l-au avut vreodata Mark si Marie.
- Hey, Mark, chiar daca vom intra in case diferite vom ramane prieteni, nu? il intreba Marie pe prietenul sau, gata-gata sa izbucneasca in lacrimi.
- Sigur - cei mai buni prieteni pentru totdeauna! ii raspunse Mark zambindu-i si dandu-i o imbratizare calda lui Marie.
Dupa inca cateva minute de asteptat sosi si trenul. Pe loc s-a creat o ambuscada totala - numai copii si parinti care incercau sa ajunga la o usa a trenului. Bine ca cei doi au ajuns cam printre primii in tren si au putut sa isi pastreze un vagon doar al lor. Sau, in fine, aproape doar al lor. Un baiat batu in geamul compartimentului lor.
- Intra! ii striga Mark voios.
Pe usa a intrat un baiat snob, cu fata plinuta, insa nu gras, cu parul negru si lins, dat intr-o parte.
- Imi... imi... imi pare rau ca v-am deranjat! Doar ca nu mai exista alt loc liber prin tren si... si... incerca baiatul sa isi spuna ideea.
- Bineinteles ca poti sa te asezi aici! ii spuse Marie, zambindu-i prieteneste.
Apoi cei trei au facut cunostinta: pe baiat il chema Drake Salzator si era tot in anul I, ca Mark si Marie. Nu a durat mult pentru a se imprieteni, Drake intrand pe data in grupul lor. Au vorbit despre Hogwarts, despre vraji si baghete [ Marie si Mark i-au povestit noului lor prieten ca aveau baghete cu miez geaman ]. Au vorbit despre aproape tot ce se putea vorbi, cand trenul incetini brusc.
- Cred ca am ajuns! striga cu entuziasm Mark, punandu-si pe el pelerina neagra.
Intr-adevar, ajunsesera la Hogwarts. Scoala li s-a aratat in toata splendoarea ei - cu toate turnurile inalte, cu gradina ei plina de flori nemaintalnite, cu arhitectura aceea... magica! Toti elevii din anul I au intrat pe poarta imensa a scolii si au ajuns in Marea Sala, unde ii asteptau profesorii si... Jobenul Magic! "Oh, nu! Urmeaza alegerile pentru case!" gandi infiorata Marie si incepu sa tremure. Doamna profesoara Arnold incepu sa strige numele copiilor.
- Marie Poufy! striga ea. Picioarele lui Marie inghetasera si mintea ei era parca in alta parte. Insa se hotari sa inainteleze. Trebuia sa faca pasul asta.
Se aseza pe scaunul mare si comod din mijloc si astepta sa ii fie pusa pe cap palaria. "Mai... mai... mai!" incepu vocea Jobenului. "Se pare ca va fi o alegere destul de complicata! Esti timida si draguta - deci te pot duce usor la Astropufi! Dar esti curajoasa... si ai potential! Ai fi si o buna Cercetasa..." Deodata Jobenul urla:
- Astropufi!
Marie se ridica de pe scaun. Acum tot ceea ce isi dorea era ca Mark sa fie ales tot la Astropufi. Si, de ce nu, sa fie ales si Drake.
- Drake Salzator! spuse doamna Arnold pregatind Jobenul pentru urmatorul elev.
Drake facu exact ceea ce a facut si Marie. Se aseza pe scaun si astepta... astepta ca Jobenul sa ii fie pus pe cap. "Hm... numai alegeri grele pe ziua de azi! Poate Cercetasi... Esti curajos, tinere! Sau ar merge mai bine Viperini? Cu personalitatea ta... cu felul tau de a fi..."
- Viperini! tuna Jobenul.
Marie se uita la Drake putin trista. Insa ce a fost, a fost.
- Iar acum... Mark Malar! spuse in cele din urma profesoara.
Jobenul a fost asezat pe capul micut al lui Mark. "Si acum... ce sa fac cu tine?"

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.fictionmagic.wordpress.com

Legenda Scolii Beauxbatons
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Beauxbatons RPG :: Legenda Scolii-
Mergi direct la: